Jednodenní kontaktní čočkyJednodenní kontaktní čočky jsou perfektní pro nositele s aktivním životním stylem, kteří ke korekci zrakové vady používají brýle a kontaktní čočky chtějí používat pouze při sportu nebo jiné pohybové aktivitě, při kterých brýle překáží.

Barevné kontaktní čočky neexistují už jen v bezdioptrickém provedení, ale mohou je používat i lidé, kteří potřebují korekci zraku. Pro změnu image jsou dobré barevné kontaktní čočky, nebo nový účes. Roztoky na kontaktní čočky představují základní příslušenství ke všem druhům kontaktních čoček. Tórické kontaktní čočky umožňují korekci astigmatismu i krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Kontaktní čočky profesora Wichterleho dnes používají lidé na celém světě.

Výhody jednodenních kontaktních čoček

  • Nepotřebujete žádné čistící a uchovávací roztoky, jako u kontaktních čoček na opakované použití.
  • Nemusíte si vést evidenci, kolikrát byla čočka použita. Jednoduše ráno nasadíte, večer zahodíte.
  • Pokud četnost použití nepřesáhne 2x v týdnu, nebo během roku pár týdnů dovolené, nepředstavují jednodenní kontaktní čočky zásadní finanční zátěž k brýlím navíc.
  • Jsou vhodné v situacích, kdy hrozí kontaminace kontaktní čočky např. infekcí – při plavání.

Jak vybrat jednodenní kontaktní čočky

Jednodenní kontaktní čočky se aplikují stejně, jako kterékoli jiné. To znamená, že je nutné navštívit kontaktologa, který Vám s jejich výběrem pomůže. Platí pravidlo jako pro kontaktní čočky obecně: Konkrétní druh kontaktních čoček, který dobře slouží Vašemu známému, nemusí vždy stejně dobře sloužit i Vám.

Rizika spojená s používáním jednodenních kontaktních čoček

V případě, že dodržíte zásady, které Vám doporučí Váš kontaktolog, nehrozí Vám při používání jednodenních kontaktních čoček téměř žádná rizika. Jde o základní hygienická pravidla při manipulaci s čočkami a dodržení termínů kontrol Vašich očí.

Příslušenství

V určitých případech je dobré mít po ruce vhodné zvlhčovací kapky, které Vám doporučí Váš oční lékař. Platí to zejména pro pobyt v prostředí, kde dochází k vysoušení kontaktních čoček a pro případ obtížného vyjmutí kontaktních čoček z oka. Pro snadnější vyjmutí kontaktní čočky z blistru (při nasazování) může být dobrou pomůckou pinzeta na kontaktní čočky. Na rozdíl od čoček pro opakované použití nebudete potřebovat pouzdro na kontaktní čočky a roztok na čistění a uchovávání kontaktních čoček.

Jak získat jednodenní kontaktní čočky

Postup pořízení jednodenních kontaktních čoček je obdobný, jako u kontaktních čoček pro opakované použití.

  1. Kontaktolog zhodnotí zdravotní stav Vašich očí, provede Vám změření zrakové ostrosti a dalších parametrů Vašich očí, nutných pro aplikaci jednodenních kontaktních čoček.
  2. Dále s Vámi bude konzultovat výběr správného druhu jednodenních kontaktních čoček, podle naměřených parametrů.
  3. Naaplikuje Vám zkušební pár vybraných kontaktních čoček a zkontroluje mikroskopicky jejich „posazení“ na Vašich očí. Naučí Vás manipulaci s čočkami, jejich nasazování a vyjímání.
  4. Dá Vám doporučení, jaké zásady je nutné dodržovat a jakých rizik je nezbytné se vyvarovat.

Ve většině případů dostanete zkušební pár kontaktních čoček, který můžete testovat ve Vašem prostředí. Po otestování zkušebních kontaktních čoček následuje kontrola u kontaktologa, který opět mikroskopicky zkontroluje nasazené kontaktní čočky a stav povrchu Vašich očí. Pokud je vše v pořádku, můžete kontaktní čočky používat. Další kontrola u Vašeho kontaktologa je po 6 měsících.Zdravý způsob nošení

V současné moderní a uspěchané době kladou nositelé kontaktních čoček stále větší důraz na pohodlné a zároveň bezpečné nošení kontaktních čoček. Rovněž roste počet lidí, kteří si přejí nosit kontaktní čočky jen příležitostně jako doplněk k brýlím, při sportovních aktivitách, či při společenských příležitostech. Pro tyto nositele jsou nejvhodnější volbou jednorázové jednodenní kontaktní čočky.

Krátce z historie jednodenních kontaktních čoček

První jednodenní kontaktní čočky uvedla na světový trh společnost Johnson&Johnson Vision Care v roce 1993. V České republice můžeme jednodenní čočky aplikovat od roku 1997. V roce 1999 byly na náš trh uvedeny jednodenní kontaktní čočky od dalších světových firem (CIBA Vision a Bausch & Lomb). Množství jednodenních kontaktních čoček aplikovaných v různých zemích světa se výrazně liší. Jednodenní kontaktní čočky jsou velmi silně zastoupeny v Dánsku a Norsku, dále ve Velké Británii a Japonsku. V České republice představují jednodenní kontaktní čočky 10% z celkového objemu aplikovaných čoček, přičemž u nových aplikací dosahují 13 %.

Proč aplikovat jednodenní kontaktní čočky?

Vzhledem k tomu, že se jedná o jednodenní jednorázové kontaktní čočky, nositel si může nasadit každý den nový pár čoček. Odpadá mu tedy péče o kontaktní čočky a pouzdra a tím se výrazně snižuje i riziko infekce. Díky jednodennímu použití čoček nemají nositelé problém se stárnutím čoček a s tvorbou usazenin na jejich povrchu. Po určité době nošení čoček se totiž začne měnit povrch čoček tím, že se na něj adsorbují proteiny, lipidy a další komponenty ze slzného filmu. Odhaduje se, že až 80% klinických nálezů, které souvisejí s nošením čoček, může být vyvoláno usazeninami na čočkách, které jsou živnou půdou pro bakterie, plísně i prvoky. Nošení jednodenních kontaktních čoček znamená pro naše klienty větší pohodlí, subjektivně lepší vidění a výrazné snížení počtu očních komplikací a nálezů při vyšetření očí na štěrbinové lampě. Při jednorázovém nošení čoček odpadá používání dezinfekčních roztoků, které se mohou podílet na vzniku očních alergií. Jednodenní čočky lze aplikovat i těm klientům, kteří mají problémy ve smyslu nepohodlí a podráždění očí při nošení čoček s delší výměnou. Jednodenní čočky mohou být také jediná možnost pohodlného nošení čoček pro ty klienty, u kterých se již projevila gigantopapilární konjunktivitida při nošení čoček s delší výměnou.

Jak lze nosit jednodenní čočky?

Jednodenní kontaktní čočky lze používat jak pro každodenní, tak pro příležitostné nošení v kombinaci s brýlemi nebo s čočkami s delší výměnou. Ve skupině nositelů jednodenních čoček jsou velmi silně zastoupeni příležitostní nositelé, kteří nosí převážně brýle a jen na některé aktivity potřebují kontaktní čočky. Část lidí z této skupiny začne posléze používat čočky každý den. Jednodenní čočky jsou vysoce pohodlnou a bezpečnou volbou pro dobu dovolených, pobyty u moře či na horách. Také plavání v těchto čočkách představuje nejméně nebezpečnou variantu ze všech druhů čoček. Jednodenní kontaktní čočky totiž poskytují mikroorganismům minimální šanci pro jejich pomnožení.

Jednodenní čočky a UV filtr

V současné době je naše společnost široce informována o negativním působení UV záření na pokožku, ale je stejně důležité informovat ji také o škodlivém vlivu UV záření na struktury oka. UV záření může poškozovat spojivku, rohovku, oční čočku i sítnici. Některá z těchto onemocnění jsou léčitelná pouze operativně (pterygium, katarakta). Škodlivé je jak UVA, tak UVB záření. UV záření je kumulativní a dlouhodobé a postihuje více děti než ostatní skupiny populace. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že až 80% celoživotní expozice UV záření je dosaženo před 18. rokem věku. Děti mají širší zornice, čiré čočky a tráví více času venku. Vzhledem k tomu, že působení UV záření je kumulativní, poškození očí se může projevit až po desetiletích. Proto je tak důležité poučit rodiče a děti o škodlivosti UV záření. Kontaktní čočky z materiálu s UV filtrem pokrývají a chrání rohovku, limbus a nitrooční struktury před UV zářením. Také poskytují ochranu před periferními paprsky, které mnohé typy slunečních brýlí neblokují.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!